Ogrodzenia przemysłowe – zabezpieczenia tymczasowe

Powszechnie spotykanym zagadnieniem jest chwilowe, doraźne zabezpieczenie pewnego obszaru przed dostępem osób postronnych. Może to być teren budowy, jak również miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy. W przypadku takich zabezpieczeń najlepiej sprawdzają się profesjonalne systemy ogrodzeń tymczasowych.

Ogrodzenia tymczasowe, nazywane też przestawnymi, mobilnymi lub budowlanymi, stosowane są do grodzenia terenów budowy, obszarów przemysłowych i miejsc imprez maskowych. Służą utrudnianiu dostępu osób postronnych na ogradzany obszar. Ich główną zaletą są łatwość i szybkość montażu oraz prostota przechowywania w momencie gdy nie są potrzebne. Najbardziej popularne są na terenie Polski dwa rodzaje ogrodzeń tymczasowych: ażurowe i pełne.

Ogrodzenie ażurowe

Ogrodzenia ażurowe składają się z ramy, najczęściej rurowej, wypełnionej zgrzewaną siatką stalową. Stanowią jeden z najtańszych sposobów zabezpieczenia terenu. Są świetną alternatywę dla siatki leśnej, która niestety jeszcze dosyć często stosowana jest do zabezpieczania budów w Polsce. Montaż i demontaż ogrodzenia z paneli ażurowych, w przeciwieństwie do tego z siatki leśnej, przebiega wręcz błyskawicznie. W dodatku są one proste w samej instalacji, a dzięki kompleksowym wymiarom można je bez trudu transportować i magazynować.

Ogrodzenie ażurowe

Ze względu na swoją bardzo wysoką przezierność ogrodzenia ażurowe pozwalają na monitorowanie sytuacji na wyznaczonym terenie, niezależnie od tego po której stronie znajduje się obserwator. Ma to szczególne znaczenie ze względu na zachowanie bezpieczeństwa na imprezach masowych. Aby chronić część obszaru przed widokiem osób postronnych (np. backstage przy scenie na koncertach) na ogrodzenie ażurowe można założyć specjalnie przystosowane plandeki.

Poprawnie zmontowane ogrodzenie

Funkcję przesłaniania widoku spełniają natomiast ogrodzenia pełne. Na naszym rynku są to najczęściej panele o konstrukcji wykonanej z rur i kształtowników stalowych wypełnione blachą trapezową. Poza zasłonięciem widoku na teren budowy pełnią również dodatkową funkcję zabezpieczającą przestrzeń poza terenem budowy. Ma to szczególne znaczenie przy pracach rozbiórkowych, gdzie tego typu ogrodzenie zapobiega wydostawaniu się drobnych fragmentów gruzu poza plac budowy, co mogłoby spowodować uszkodzenia w mieniu i ludziach. Warto również stosować tego typu ogrodzenie przy prowadzeniu robót ziemnych, takich jak nasypy i wykopy szerokoprzestrzenne, oraz przy korzystaniu z ciężkiego sprzętu.

Poprawnie zmontowane ogrodzenie

Z racji tego, że ogrodzenia przestawne nie są trwale przymocowane do podłoża, wykazują dużą podatność na podmuchy wiatru, które mogą spowodować przewrócenie lub nawet przeniesienie ogrodzenia w inne miejsce. W portalach z wiadomościami można znaleźć wiele przykładów tego typu wypadków (m. in. w Gdańsku przy ul. Świętego Ducha, w Płocku przy ul. Kolegialnej,czy w Radomsku przy dworcu PKP), w których uszkodzone zostały samochody i inne mienie, a można sobie tylko wyobrazić co by się stało, gdyby ktoś przechodził w pobliżu.

Niepoprawnie zmontowane ogrodzenie

Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość komponentów ogrodzenia tymczasowego i poprawny sposób jego montażu. Głównie sprawa dotyczy ogrodzeń pełnych i ażurowych przesłoniętych plandeką. Warto zwrócić uwagę, aby konstrukcja ogrodzenia była spawana lub zgrzewana (przy zachowaniu odpowiedniego zabezpieczenia przed korozja), gdyż połączenia skręcane stosowane przez niedoświadczonych producentów są zbyt podatne, przez co cały panel traci sztywność. Przy silnym wietrze powoduje to wyrywanie rur pionowych z klamer łączących panele i ostatecznie przewrócenie się ogrodzenia. Sama klamra również powinna być wykonana z grubej blachy lub mieć przetłoczenia usztywniające. Solidne skręcenie paneli ze sobą zapewnia stabilność całego ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *